Budownictwo

Niezastąpione na każdej budowie – o szalunkach

Jeśli szukasz szalunków Kraków, zobacz tutaj.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one konieczne do tego, by stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przelotów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może być użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, drewna bądź metalu, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę łączą belki, narożniki, łączniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Podmioty często zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt oraz zespołów, które oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłby całkowicie nieopłacalny . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]