krajowy system faktur, faktury ustrukturyzowane
Ciekawostki i porady Finanse

Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie osoby prowadzące działalność na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – jednolity format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle określoną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest całkowicie czytelny. Fakt, że faktury mają jednakowy format prowadzi do tego, że obojętnie jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas często spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zgubią (system przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i wcześniej otrzymają zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro dodać, że obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]