Dbanie o zdrowie

FemtoLASIK, EBK, LASEK – metody korekty wad wzroku

Porządna porcja informacji o femtoLasik. Zobacz koniecznie!

Laserowa korekcja wzroku to w tym momencie standardowa forma korekty hyperopii, myopii, presbiopii oraz astygmatyzmu, jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są wykonywane przy pomocy kilku technik.

Plusy metody FemtoLASIK

Zabieg FemtoLASIK (często zwany również All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, bezbolesna, a przy tym całkowicie bezpieczna technika korekty takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów starczowzroczność. Sam zabieg nie jest długi – wykwalifikowany optometrysta potrafi zrealizować go w mniej niż 20 minut. Plusem tego zabiegu jest to, że pacjent niesłychanie szybko odzyskuje ostrość wzroku – praktycznie w ciągu 24 godzin od zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne obowiązki. Zabieg realizowany w dwóch etapach i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy pomocy mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy pomocy lasera femtosekundowego oddziela się płatek rogówki o grubości mniej więcej 0,1 mm, a w kolejnej fazie przeprowadza się kształtowanie rogówki laserem excimerowym.

FemtoLASIK Topoguided jest z kolei innym wariantem zabiegu FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed zainicjowaniem zabiegu opracowuje się topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje się kolejne ruchy wiązki lasera. Ten wariant zabiegu wykonuje się u osób z nadwzrocznością i astygmatyzmem, których układ optyczny znamionuje się nieszablonowym kształtem.

Zabiegi LASEK oraz EBK

Mniej popularne sposoby korekty wzroku to między innymi:
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z rozmaitych powodów nie da się użyć zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka ściągany jest z rogówki nabłonek (ulega on potem naturalnej odbudowie), a następnie formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, ponieważ nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednak wykorzystać tylko do korekty mniejszych wad wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]