Dbanie o zdrowie

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Kluczowe wiadomości w temacie leczenia stożka rogówki Kraków. Przekonaj się!

Stożek rogówki to dolegliwość, która niezmiernie utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać inne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki często towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w środkowej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasem zdarza się również widzenie podwójne. Choroba ta często współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie dolegliwość jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą wielu procedur medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności lub krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]