Finanse

Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Dalsze informacje o systemie SWIFT.

Mimo, że praktycznie codziennie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

Po co nam system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na całym świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]