Finanse

Kolekcjonuj i inwestuj zarazem – o złotych i srebrnych monetach okolicznościowych

Znajdź monety kolekcjonerskie.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale także przedmiot westchnień numizmatyków z całego świata. Numizmatyka, stanowiąca początkowo sferą nauki analizującą medale, monety a potem też papierowe banknoty, sukcesywnie przekształciła się w powszechne hobby. Liczni numizmatycy widzą z kolei zbieranie monet jako sposób na lokatę swoich finansów w przedmioty, mogące za kilkanaście lat przynieść niebagatelny zysk. Perfekcyjnie korzystają z tego mennice z różnych krajów świata, każdego roku wybijające tysiące oszałamiających srebrnych i złotych monet numizmatycznych.

Dlaczego zbiera się monety okolicznościowe?

Bodźców, dla których numizmatycy zbierają monety i banknoty jest co niemiara. Jedni fascynują się pieniędzmi, w związku z tym kolekcjonują środki płatnicze przeróżnych krajów. Drudzy koncentrują się na monetach okolicznościowych wybijanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy narodzin czy też śmierci ważnej postaci se sfery nauki albo polityki bądź istotnego wydarzenia historycznego. Jeszcze inni poszukują monet, których design posiada określony motyw, przykładowo związany z zabytkami świata bądź zwierzętami. Jest natomiast grupa kolekcjonerów, której nie interesują numizmaty dostępne w znacznych nakładach z mosiądzu, miedzi oraz niklu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, przeważnie ze srebra i złota. Rzecz jasna, tego typu monety numizmatyczne już w dniu emisji są wielokrotnie droższe aniżeli zwykłe monety kolekcjonerskie, jednak warto mieć świadomość, że ich kupno bywa dobrą lokatą. Po upływie czasu cena złotych oraz srebrnych numizmatów często dostrzegalnie wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość danego wzoru, ale również ze względu na potencjalny wzrost ceny kruszcu, którego są one wykonane.

Srebrne monety numizmatyczne z Polski

Numizmatykom koncentrującym się tylko na numizmatach produkowanych w Polsce zapewne nie braknie interesujących eksponatów do zebrania. Raptem w poprzednich parunastu latach Mennica Polska wybiła takie numizmaty jak np. 100. rocznica urodzin Jana Pawła II oraz seria Wielcy polscy ekonomiści z podobiznami między innymi Stanisława Głąbińskiego i Mikołaja Kopernika. Większość polskich monet numizmatów to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich koszt, w zależności od nakładu, roku emisji i wagi, oscyluje w przedziale od 80 do czasem 300 złotych. Złote i srebrne monety zabezpieczone są na ogół kapslem albo sprzedawane w holderze wraz z certyfikatem.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]