Finanse

Kurs franka szwajcarskiego – gdzie szukać aktualnych informacji?

Skieruj się na nordiqa.com, aby znaleźć informacje o kursie franka.

O franku większość Polaków nie wie za wiele, zasadniczo tylko to, że to waluta, w której tysiące osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które dziś ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo ciekawa.

Pieniądz słynny ze swojej niesłychanej stabilności – frank szwajcarski

Jak powszechnie wiadomo, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi jena, dolara amerykańskiego oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Lecz nie był to pierwotny pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terenie Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił kilka lokalne waluty, które uprzednio używano w poszczególnych kantonach. Przez poprzednie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, stawiając opór m.in. sporym zawirowaniom w okresach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakich doświadczyliśmy w XX i XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z najładniejszych walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się wspaniałymi barwami i rzadką wertykalną orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (na przykład Le Corbusiera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak zazwyczaj bywa – twarze wojskowych, monarchów czy polityków. Z kolei tematem najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są nauka, kula ziemska oraz przyroda.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – te dane znajdziesz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski nadal cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, jednak jego kurs śledzą też ciekawością kredytobiorcy z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, warto odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka aktualizowane są w co kilka sekund. Tu można też przejrzeć wahania wartości franka w dowolnie określonym przedziale czasu. Jest to funkcja pomocna inwestorom planującym swoje dalsze kroki, jak również frankowiczom oczekującym na odpowiedni moment, aby zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej raty pożyczki.