Finanse

Zalety faktoringu dla firm

Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to także najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form sfinansowania kosztów wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak polega faktoring? Czemu jest tak efektywny? O czym muszą wiedzieć firmy, które postawią na ów sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych trudności związanych z faktoringiem?

ABC faktoringu dla firm

Faktoring zwykle utożsamiany jest zwłaszcza z cesją zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości okazuje się on fuzją rozmaitych rodzajów usług, a cesja długów jest tylko jego częścią. Opiera się on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju wpływają postanowienia prawa spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Faktoring dla firm – jak wybrać bank?

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo różne. Aby ustrzec się pomyłek, których rezultatem mogą być duże problemy, należy dobrze przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy specjalne kwalifikacje, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego znalezienie oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który powie nam, jak wybrać bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien koszt, jednak najczęściej okazuje się, iż w ten sposób unikniemy podpisania nieopłacalnej umowy.