Ciekawostki i porady Handel Sport, rekreacja, hobby

Jakie buty do jazdy konnej wybrać?

Sztyblety, oficerki, termobuty? Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jazdą konną, dobór odpowiednich butów może nie być łatwy. Zobacz nasze porady!

Jakie buty do jazdy konnej?

Buty do jazdy konnej mają za zadanie stabilnie trzymać nogę w strzemieniu oraz wspomagać prawidłowe ułożenie stopy i łydki, dlatego nie sprawdzi się tu zwykłe obuwie sportowe. Najlepszym rozwiązaniem są buty zaprojektowane specjalnie do konnej jazdy, takie jak sztyblety, oficerki, a w sezonie zimowym termobuty.

Dobre buty do jazdy konnej mają twardą podeszwę, niewysoki obcas i wąski czubek. Zazwyczaj mają też niezbyt duży bieżnik, aby stopa gładko wysunęła się ze strzemiona w razie upadku. Z tego samego powodu nie są też zbyt szerokie.

Ważną cechą obuwia jeździeckiego jest jego jakość – buty powinny być trwałe i starannie wykonane. Warto też dokładnie czytać rekomendacje producenta, aby wiedzieć, jak o nie prawidłowo dbać – dzięki temu posłużą ci dłużej.

Jakie buty do jazdy konnej na początek wybrać?

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą konną, polecamy sztyblety. To buty o sztywnym czubku i płaskim obcasie, z antypoślizgową podeszwą. Dzięki niezbyt wysokiej cholewce łatwo je dopasować. Dodatkowo sztyblety często mają gumkę, która ułatwia ich zakładanie.

Czasami rozróżnia się 3 rodzaje sztybletów:

  • klasyczne – wsuwane buty z gumowymi wstawkami po bokach,
  • z zamkiem – podobne do klasycznych, ale mające dodatkowo z boku lub z tyłu buta zamek,
  • sznurowane.

Nie wiesz, który rodzaj sztybletów wybrać? Zdecyduj się na ten, który jest dla ciebie najwygodniejszy – łatwo się zakłada i dobrze się w nim czujesz. Jeśli kupujesz swoje pierwsze buty do jazdy konnej, polecamy odwiedziny w sklepie stacjonarnym i przymierzenie różnych rodzajów obuwia.

Kupując sztyblety, pamiętaj, że potrzebne ci będą również sztylpy, czyli ochraniacze, zakładane na buty i spodnie. Stanowią one uzupełnienie sztybletów, chroniąc nogę przed otarciami i odciskami.

A oficerki? Ten rodzaj obuwia jeździeckiego prezentuje się bardzo efektownie (kiedyś używano go wyłącznie w czasie zawodów i konkursów), ale jest przeznaczony dla zaawansowanych jeźdźców. Oficerki trudniej dopasować do nogi – trzeba dobrać zarówno odpowiedni rozmiar stopy, jak i wysokość cholewki oraz obwód w łydce – dlatego często produkuje się je na indywidualne zamówienie. W naszej ofercie znajdziesz zarówno oficerki szyte na miarę, jak i w tzw. rozmiarze standardowym.

Aby móc uprawiać jazdę konną przez cały rok, będziesz potrzebować ocieplanego obuwia, czyli termobutów, ewentualnie sztybletów zimowych. Ochroni cię one nie tylko przed zimnem, ale też wilgocią, a także zapewnią stabilność na mokrej czy śliskiej powierzchni.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jakie-buty-do-jazdy-konnej-wybrac