Handel Tematyka żywnościowa

Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?

Chcesz kupić kiszonki warzywne? Skieruj się na ten adres.

Warzywa kiszone są tak mocno związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to typowo słowiański specjał, z rzadka napotykany w innych rejonach świata. Lecz kiszone przetwory z warzyw lubiane są nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.

Kwaszone przetwory z warzyw – czyste zdrowie na naszym stole

Zgodnie z wiedzą historyków metoda konserwowania żywności poprzez ich przechowywanie w solance, w soli lub w occie, wykorzystywana jest przez ludzi od ponad 4 tysiące lat. Technika ta najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym jest ona zanurzona, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu była to optymalna metoda, aby przedłużyć okres przydatności do konsumpcji ryb, warzyw i mięsa nawet o kilka miesięcy. W rezultacie pojawił się zwyczaj produkowania m.in. kiszonek z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory od zawsze słyną z własności prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Mają one między innymi sporo witaminy C, dlatego też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kwaszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Ciekawostką jest, że w języku polskim kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt np z ziemniaków i kapusty.

Kiszonki – co się zwykle kisi?

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto na całym świecie, także w Kanadzie i w USA, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Lecz pickle są tam prawdopodobnie nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem hot-dogów, sandwiczy oraz burgerów. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. marchew, botwinkę, a także owoce (np. truskawki).

Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Kwaszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się fundamentem albo ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań narodowych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie regionach świata, bo jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w trakcie kwaszenia. Stąd ogórek wyprodukowany wedle typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował podobnie jak ten zakiszony np. w Izraelu.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]