Internetowe witryny Promocja Usługi

Private blog network – czym jest i jak z niego korzystać?

Private blog network - poznaj pełną ofertę.

Żeby konsument wyszukał twoją działalność musisz nie tylko złożyć firmową stronę internetową, lecz także postarać się o jej pojawianie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Do tego ważna jest zawartość strony oraz to czy systematycznie publikowane są na niej kolejne fachowe i przydatne dla odbiorcy treści. Lecz nie wolno też lekceważyć tzw. link buildingu, czyli zdobywania linków zewnętrznych kierujących na stronę. Jedną z metod link buildingu jest stosowanie PBN – prywatnej sieci blogów.

PBN – łatwe pozyskiwanie sporej liczby zdywersyfikowanych linków

PBNy są prywatne, gdyż są budowane a potem administrowane przez jeden podmiot (zazwyczaj przez firmę SEO bądź dużą agencję marketingową), który troszczy się o jakość udostępnianych tam tekstów. PBNy są zazwyczaj wykorzystywane jako jeden z elementów rozbudowanej strategii marketingowej, co warto mocno zaakcentować, gdyż najlepsze rezultaty ich wykorzystania daje się zauważyć w stosunku do stron, które są prawidłowo zoptymalizowane pod kątem treści oraz technicznym. Prywatne sieci blogów nie tylko pozwalają na pozyskanie sporej ilości linków przychodzących do strony, ale również na ich zróżnicowanie, co jest korzystnie postrzegane przez algorytmy wyszukiwarek. Wadą PBNów jest niestety to, że ich utworzenie wymaga sporych nakładów finansowych, a następnie należy przeznaczać wiele czasu na utrzymanie ich w wysokiej jakości.

Wizytówki NAP i publikacje z linkiem kanonicznym, czyli jak korzystać z możliwości PBN

PBNy idealnie spełnią swoje zadanie w pozycjonowaniu lokalnym, ponieważ można za ich pośrednictwem zamieszczać tematyczne artykuły stanowiące jednocześnie wizytówkę NAP. Co to NAP? To praktycznie każde miejsce online, gdzie widoczne są najważniejsze informacje kontaktowe firmy – jej nazwa, telefon czy e-mail oraz adres stacjonarny. Na przykład wizytówka GMF jest NAP-em, ale jest nim również strona w mediach społecznościowych, profil w ogólnodostępnym katalogu firm albo artykuł, w którym podano firmowe informacje kontaktowe.

Następny skuteczny sposób na skorzystanie z możliwości PBNów to artykuły z linkiem kanonicznym. Polegają one na republikacji ciekawych artykułów ze wskazaniem hiperłącza do oryginalnego tekstu oznaczonego jako tag “rel=canonical”. W tej sytuacji roboty wyszukiwarek na ogół oceniają lepiej wartość oryginalnego artykułu, gdyż napotykanie linków do niego na rozmaitych witrynach w sieci traktują jako sygnał, iż pod wymienionym adresem kanonicznym opublikowane są pomocne, warte przeczytania informacje. Publikacje z canonicalem są najskuteczniejsze przy tekstach z branż YMYL, w których kluczowe jest osiągnięcie wysokiego autorytetu, czyli tych powiązanych przede wszystkim z inwestycjami, medycyną czy aktualnymi informacjami, doradztwem prawnym.

PBN Market Skuteczny linkbuilding SEO