Kosztowności

Do czego nosić kolczyki i pierścionki z topazem mistycznym?

Znajdź topaz mistyczny.

Niepowtarzalny wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat szczyci się wielkim zainteresowaniem miłośników biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka można błędnie stwierdzić, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu dużej temperatury i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – odcienie

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że kamień przybiera fioletowy kolor, błękitny z kolei jest wynikiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki przynosi stosowanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do produkcji naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się także na co dzień. Istotna okazuje się także mnogość barw, dzięki której łatwiej możemy dobrać ozdoby do konkretnej kreacji.