Handel Kosztowności

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Nie szukaj już więcej! Tu kupisz obrączki Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych po wsze czasy, a oznaką ich lojalności, miłości i oddania są obrączki.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego wręczenie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii zaślubin. Niewielu wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak np. w Meksyku, we Włoszech, w Turcji albo w Szwecji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i przymierza obrączki wspólnie, aczkolwiek zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś z mosiądzu, obecnie ze złota bądź platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź czy stal), które symbolizowały moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się przeważnie złota i platyny, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Naturalnie, są one też częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają też często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla małżonków cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]