Rozwiązania dla przemysłu

Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Szukasz silnika DC? Skieruj się tu.

Wiele rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Olbrzymie lub małe, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Kto odkrył i jakie elementy posiada silnik elektryczny na prąd stały?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal 200 lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Thomas Edison oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze nieruchomego statora, komutatora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które z uwagi na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za cichą pracę, a takżewyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w licznych popularnych urządzeniach

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są częścią sterowanych radiowo samochodów i pociągów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy również naszym córkom oraz synom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż to one napędzają modne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniczki prądu stałego wykorzystują również hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki DC o niewielkiej mocy bez problemu można kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od cenionych światowych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]