Usługi

Badania operatorów – co się pod nimi kryje?

Badania operatorów Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze relacje z matką. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz rzetelność udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają również zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]