Usługi

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Dalsze informacje o badaniach psychotechnicznych Bielsko Biała.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]