Od czego zależy koszt wydruku 3D?
Technologie Usługi

Chcesz oszacować cenę druku 3D? Sprawdź, od czego zależy

Możliwość zlecenia druku 3D dowolnego prototypu, makiety czy części z tworzyw sztucznych znacznie obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, na ogół decyduje się ono na zakup drukarek 3D oraz zatrudnienie profesjonalistów do ich obsługi. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niewielkim nakładzie lub konieczność opracowania modelu 3D jest doraźna, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu projektu pojawia się często pytanie: jak określić cenę druku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez odpowiednich plików zapłacisz więcej

Na ostateczny koszt wydruku 3D ma wpływ wiele czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik we właściwym formacie (czyli STEP bądź STL), na bazie którego można wstępnie określić koszt wykonania zlecenia. Często firma zlecająca opracowuje tylko rysunek projektowy lub prototyp. To powoduje, że cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego przedmiotu z użyciem skanera 3D, względnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki znamiennie wpływające na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, dobór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie istotne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to głównie od tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy całkowite wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (przykładowo gwintowania lub wygładzenia).

Jak oszacować koszt druku 3D?

Nie da się właściwie skalkulować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z firmą, u której planujemy wykonać to zlecenie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do wyceny lub, jeśli go nie posiadamy, wypełnić kwestionariusz i starannie opisać specyfikę zlecenia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą przy wyborze tworzywa i właściwej techniki druku.

Dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]